Informace

Budova č. p. 370 s nádherně členěnou lázeňskou architekturou v historizujícím slohu a s výraznou věží, to byla původně VILLA TURBA, postavená roku 1903 městským lékařem MUDr. Hansem Turbou, pozdějším starostou města. Původně měla pestře barevný exteriér s červenými, zelenými a modrými věžičkami, arkýři a stříškami, s příjemnou zahradou, rozloženou do parku až dolů k potoku.

Po roce 1945 dostala vila jméno OSVĚTOVÁ BESEDA a zde byla umístěna nejen knihovna, ale i depozita mariánskolázeňského muzea, neboť se uvažovalo o tom, že dům bude sloužit i jako muzeum. Od 7. 3. 1946 je zde Městská knihovna. Najdeme zde balneologickou knihovnu, studovnu, čítárnu, oddělení pro děti a mládež a oddělení pro dospělé. V knihovně pravidelně probíhají tematické přednášky, besedy a akce pro děti. Knihovna nabízí také cizojazyčné knihy pro lázeňské hosty a půjčuje čtečky knih.

Původní majitel Hans Turba nepochybně patří k nejvýznamnějším osobnostem mariánskolázeňské historie. Byl oblíbeným a úspěšným starostou Mariánských Lázní v letech 1919 – 1933. Jeho zásluhou se lázně mimořádně rozvíjely. V roce 1913 byl jeho pacientem Sigmund Freud, který ve vile Turba zároveň s rodinou měsíc bydlel.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com